שבוע 9 להריון

שבוע 9 להריון

מה ההבדל בהתפתחות העובר במהלך פרק זמן זה?

בשבוע 9 להריון העובר מתחיל להדמות יותר לתינוק, וגדלו כ 2.5 ס”מ, כגודל זית בינוני. הזנב, שהוא המשך עמוד השדרה של העובר שהיה עד כה בולט כמו זנב, נעלם. הראש קצת יותר זקוף ומפותח, והאוזניים גדלות ומשוות לעובר צורה יותר אנושית. איבריו החיוניים של העובר מתחילים להתפתח- כגון הלב, ריאות, מוח, וכדומה, וניתן לראות אצבעות. איברי המין החיצוניים מתחילים להופיע אך לא ניתן עדיין לקבוע את מין העובר.

שבוע 9 להריון: מה מרגישים?

אמנם שרירים קטנים התחילו להתפתח והעובר מתחיל את השלב התנועתי שלו ולהניע בחופשיות את ידיו ורגליו, האם עדיין לא יכולה לחוש את תנועותיו עד לפחות עוד חודש- חודשיים.

איזה חודש זה שבוע 9 להריון?

שבוע 9 להריון הוא השבוע השלישי בחודש השני להריון, הוא החודש השני בטרימסטר הראשון מתוך שלושה. נותרים 31 שבועות עד לתאריך הלידה המשוער.

שבוע 9 להריון, תופעות: אילו שינויים פיזיים האישה חווה במהלך השבוע התשיעי להריון?

במהלך השבוע התשיעי להריון, בעוד ההיריון בקושי נראה אם בכלל, יכולות להיות מגוון תופעות שונות מאוד בין אישה לאשה במגוון ובעצמה. הסיבה היא הכנות מאסיביות של הגוף לתקופת ההיריון הכוללות עליה בחילוף החומרים וברמות ההורמונים הגורמים לירידה ברמת הסוכר בדם ובלחץ הדם. עליה בתדירות ובתכיפות מתן שתן, יכולה להיות תחושה שהבגדים צמודים מהרגיל, עייפות חריגה, בעיות עיכול, בחילות והקאות.

יש מקרים כמובן שבהם אין תופעות כלל או תופעות קלות בלבד, ובכל מקרה, ברוב המקרים התופעות חולפות לאחר מספר שבועות נוספים

אילו בדיקות האם צריכה לבצע בדגש על השבוע התשיעי?

אם עוד לא ביצעת בדיקת אולטרסאונד ראשונה ניתן לבצע כעת. רוב הסיכויים לשמוע את דפיקות הלב של העובר, אך אם לא אל חשש- זה יכול להיות קשור למיקום העובר ברחם. מטרת האולטרסאונד הראשון היא לבדוק את מיקום שק ההריון, תקינות דופק העובר, מספר וגודל העוברים, גיל ההריון ותקינות ההריון. הבדיקה הבאה היא בדיקת שקיפות עורפית המבוצעת ע”י אולטרסאונד (לרוב בטני) בין שבוע 11 לשבוע 13+6, הבודקת את כמות הנוזל הנמצא בעורפו של העובר. כמות נוזל מוגדלת יכולה להצביע על סיכון מוגבר לתסמונות כרומוזומליות כגון תסמונת דאון (טריזומיה 21). לבדיקה מורחבת יותר, משבוע 9 להריון ניתן כבר לבצע את בדיקת ה NIPT  של פנורמה, הבודקת את הדנ”א העוברי החופשי מבדיקת דם של האם, ומזהה סיכון מוגבר לתסמונות כרומוזומליות נפוצות ומספר תסמונות הנגרמות כתוצאה מחסרים קטנים בכרומוזומים. בנוסף, בבדיקת NIPT  ניתן לזהות את מין העובר.

את כבר לקראת או עברת את השבוע התשיעי להריון?
אל תחכי, השאירי פרטים וקבעי כבר עכשיו תור לבדיקת NIPT של פנורמה.

מאמרים נוספים שכדאי לקרוא:

Log in with your credentials

Forgot your details?